TUINA

TUINA - je ucelený soubor masážních a manipulačních technik cílených na podporu a obnovu toku čchi (Qi) a krve v organismu. Jedná se o jednu z pěti dovedností tradiční čínské medicíny a je účinnou formou terapie, při které terapeut pro stimulaci energetických drah a jejich bodů nepoužívá jehly, jak to známe v akupunktuře, ale své prsty, dlaně nebo lokty. Jednotlivé meridiány jsou tak přímo stimulovány čchi terapeuta a je možné tak dosáhnout výraznějšího doplnění čchi.

Základní principy tuina*

V masážích tuina se uplatňují tytéž všeobecné léčebné principy čínské medicíny, jaké jsou společné pro všechny její disciplíny. Těmito principy jsou:

 • Při léčení nemoci pátrat po jejím kořeni (zhibing qiuben)
 • Podpořit řádné a odstranit škodlivé (fuzheng quxie)
 • Harmonizování jin-jangu (tiaozheng yinyang) obnovení původního rovnovážného stavu v organizmu
 • Individuální přístup. Čínská medicína klade velký důraz na individualizaci chorobného stavu. Znamená to, že při diagnostikování stejně jako léčbě nemoci se u každého zvlášť přihlíží k faktorům, které se podílí na vzniku chorobné poruchy.

Základní účinky tuina*

Z hlediska čínské medicíny prováděním masáží tuina dosahujeme tyto účinky:

 • Vyrovnání jin-jangu (pingheng yinyang).
 • Zprůchodnění drah čchi (shutong jingluo).
 • Harmonizování čchi a krve (tiaoli qixue).
 • Regulování orgánů zangfu (tiaozheng zangfu).
 • Napravování šlach a svalů a obnovování plohy (lijin zhengfu).
 • Vyhlazovat a uvolňovat klouby (huali guanjie).

V neposlední řadě, stejně jako u klasických (švédských) masáží (rekondiční, sportovní), dochází k pozitivním jevům, které jsou ověřeny i moderní medicínou, jako je například zlepšení stavu krevního oběhu a urychlení látkové výměny, rychlejší regenerace organismu po fyzické námaze, pozitivní působení na tkáně a orgány (lepší prokrvení mozku, zlepšení peristaltiky střev a celkového prokrvení břišních orgánů, stimulace endokrinního systému -hormonální a imunitní systém), výrazné zlepšení psychické i fyzické kondice, zpomalení tvorby vrásek a zlepšení elasticity kůže.

TUINA je vyhledávaným terapeutických řešením problémů i u dětí např. s poruchami spánku, hyperaktivitou, schopností koncentrace, projevy agrese atd.

TUINA masáže se provádí nejčastěji přes lehký volný oděv. V některých případech přímo na tělo a to zejména v oblastech nohou, rukou, hlavy nebo krku. 

TUINA 1 Čínské léčebné masáže - TCMCAP.CZ 

Při masážích TUINA využíváme i další přidružené techniky TCM, jako je:

 • MOXOVÁNÍ (nahřívání pelyňkovou moxou), kterým umíme významně ovlivnit funkci některých orgánů (posílení čchi ledvin, sleziny) nebo přes mimořádné body prohřát a doplnit čchi do celého organismu, což zejména v zimě vnímáme velmi pozitivně.
 • BAŇKOVÁNÍ - neboli vakuová masáž. Baňkování pomáhá proti bolestem zad a páteře, uvolňuje ztuhlé svaly, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje zažívací potíže a dokonce působí velmi účinně proti celulitidě. Má příznivý vliv na detoxikaci organizmu a pozitivně působí také při nachlazení či migréně. Navíc se upraví funkce příslušných vnitřních orgánů. A to všechno díky tomu, že baňkování dokáže velmi intenzivně prokrvit masírovanou tkáň, a to klasická masáž nezvládne. Baňky přikládáme buď na bolestivá místa pro uvolnění napětí nebo na aktivní akupunkturní nebo reflexní body. Dle potřeby kombinujeme s moxou a TUINA masážemi.

VÝUKA SAMOMASÁŽNÍCH TECHNIK TUINA - výuka jednoduchých technik, kterými dochází k výrazné stimulaci vnitřních orgánů, okamžitému uvolnění napětí, odstranění zažívacích potíží - zlepšení trávicích procesů, taktéž uvolnění stagnace jater nebo doplnění a zlepšení cirkulace QI a krve v organismu. Masírují se energetické dráhy nebo jednotlivé body. 
Výuka se provádí individuálně nebo pro maximální počet 4 osob. Objednávky termínů telefonicky nebo emailem.

Těším se na setkání s Vámi.